Planeerimine

Raseduseelsete tegevuste nimekiri

Kohv ja märkmik

Siit leiate kasuliku nimekirja tegevustest, mis aitavad teil tervislikult raseduseks valmistuda. 

Toitumine

Järgi tervislikku toitumiskava

Tasakaalustatud ja mitmekülgne menüü, kuhu kuulub palju värskeid puu- ja köögivilju, aitab teil mõlemal püsida pisipere tulekuks heas vormis.

 

Hakka võtma rasedusaegseid vitamiine

Esimesed 3–6 nädalat pärast viljastumist on loote arengus, sealhulgas elutähtsate organite arengus, äärmiselt olulised. Kuid sel ajal ei teagi enamik naisi, et nad on juba lapseootel.

Tulvase ema ja kasvava loote toetamiseks vajaliku toitainete varu kogumine võtab aega. Ebapiisava toitumise korral ei pruugi te toidust sugugi piisavalt vajalikke toitaineid omastada. elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) aitab tulevasel emal varuda raseduseks vajalikke toitaineid, mis katavad nii teie kui ka kasvava loote vajadused. Seetõttu soovitatakse elevit® Pronatal’i (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) hakata kasutama juba 1 kuu enne rasedaks jäämist.

Ka mehed saavad anda enda panuse, kui nad järgivad tervislikku elustiili ja pööravad seeläbi erilist tähelepanu sperma kvaliteedi hoidmisele.

 

Elustiil

Vanus ja viljakus

Vanusega langeb nii meeste kui ka naiste viljakus. Kui teil on võimalik lapse saamise aega valida, arvestage raseduse planeerimisel enda ja oma partneri vanusega. Vajadusel arutage seda täpsemalt arstiga.

 

Hoia kehakaal kontrolli all

Normaalne kehakaal on teie mõlema jaoks tähtis, sest edukat viljastamist võib mõjutada nii üle- kui ka alakaal. Normaalne kehamassiindeks (KMI) jääb vahemikku 18,5–24,99. Kui teie KMI ei ole selles vahemikus, konsulteerige oma arstiga, kuidas saavutada raseduse planeerimiseks ideaalne kehakaal.

 

Ära suitseta ja väldi alkoholi

Kõige turvalisem on vältida täielikult suitsetamist ja alkoholi tarbimist alates sellest, kui hakkate rasedust planeerima kuni raseduse lõpuni. Seni, kuni te ei ole veel lapseootele jäänud, soovitatakse ka meestel vältida suitsetamist ja liigset alkoholi tarbimist, et tagada sperma parim kvaliteet.

 

Vähenda kofeiini tarbimist

Proovige hoida päevane kofeiinikogus alla 200 mg, mis on võrdne umbes kahe espressoga. Pidage meeles, et ka šokolaad, tee ning mõned karastus- ja energiajoogid sisaldavad kofeiini.

 

Vähenda stressi

Stress võib mõjutada teie suhet oma partneeriga ja vähendada soovi astuda vahekorda. Püüdke lõõgastuda ja hoida stressi kontrolli all näiteks jooga või mediteerimisega.

 

Jälgi ovulatsiooni toimumise aega

Menstruaaltsükli jälgimine aitab teil ette ennustada parimad päevad, mil viljastumine kõige suurema tõenäosusega võiks toimuda. Kasutage ovulatsioonikalendrit või soetage apteegist ovulatsioonitest, mis aitab teil kindlaks määrata kõige sobivama aja viljastumiseks ja seeläbi suurendada lapseootele jäämise tõenäosust. Kui olete kasutanud raseduse vältimiseks hormonaaleid rasestumisvastaseid meetodeid, võib viljakuse taastumine aega võtta. Kui soovite rasestumisvastaste vahendite võtmise lõpetada, pöörduge nõu saamiseks arsti poole.

 

Liigu regulaarselt

Aktiivne elustiil ja mõõduka koormusega regulaarne trenn aitavad teil mõlemal saavutada või hoida head vormi pisipere tulekuks. Miks mitte teha seda koos!

Tähtsad toimetused

Külasta oma arsti

Lapse planeerimise plaani võiks arutada ka oma arstiga. Arst oskab anda teile nõu näiteks:

  • vajalike analüüside osas, mis võivad osutuda vajalikuks enne rasestumist;
  • ravimite osas, mida te regulaarselt võtate või mida võib olla vaja võtta tulevikus;
  • vaktsineerimiste planeerimisel;
  • võimalike geneetiliste haiguste osas, juhul kui neid teie perekonnas esineb.

Kui kasutate rasestumisvastaseid vahendeid, siis konsulteerige arstiga nende vahendite kasutamise lõpetamise osas.

Ka teie partner võib konsulteerida enda arstiga, kuidas ta saab kõige paremini raseduse planeerimisele kaasa aidata.

 

Külasta hambaarsti

Enne rasedaks jäämist kontrollige hambaarsti juures üle ka oma hammaste tervis ja vajadusel läbige ravi enne lapseootele jäämist.

 

Tutvu vanemapuhkusele jäämise tingimustega

Tasub selgeks teha, milliseid lastega seotud puhkuseid on võimalik Eestis kasutada, mida pakub teile teie tööandja ja milliseid dokumente peate oma tööandjale esitama.

 

Tutvu riiklike toetuste ja hüvitiste süsteemisega

Tasub selgeks teha, milliseid lastega seotud riiklikke toetusi ja hüvitisi on võimalik taotleda.

 

Ja viimaks…

Soovime edu raseduse planeerimisel! Pidage meeles lõõgastuda ja üheskoos seda protsessi nautida. See on huvitav aeg ja teid ootab ees ülimalt põnev teekond!

elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) on käsimüügiravim. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga

elevit® Breastfeeding on toidulisand. See ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.