Ema ja beebi
Värske ema tegevuste nimekiri
Siit leiate nimekirja tegevustest, mis aitavad teil beebi esimestel elukuudel toime tulla.
Sünni registreerimine ja nime valik
Lapse sünni registreerimiseks ja nimepanekuks peab lapse seaduslik esindaja isiklikult esitama ühe kuu jooksul lapse sündimise päevast alates vastava avalduse perekonnaseisuasutusse (Perekonnaseisutoimingute seadus).
Toitainete vajaduse kasv
Imetamise ajal tõuseb ema toitainete vajadus tunduvalt. Selleks, et tagada imetamise ajal vajalikus koguses toitaineid nii teile kui teie beebile, võite lisaks tarvitada imetavatele emadele sobivaid vitamiinide ja mineraalainete preparaate. See on soovitatav eriti siis, kui teie toitumine on ühekülgne. Võite tarvitada näiteks spetsiaalselt imetavatele emadele loodud toidulisandit elevit® Breastfeeding.
Uuri sünnitoetuste kohta
Värsked lapsevanemad saavad taotleda erinevaid toetusi, uurige milliseid toetusi teie saaksite taotleda.
Registreeri end sünnitusjärgsesse tervisekontrolli
6 nädalat pärast sünnitust tuleb teil minema sünnitusjärgsesse kontrolli. See on hea aeg rääkida oma arsti või ämmaemandaga enesetundest ja leida võimalikele probleemidele lahendused (rasestumisvastase vahendi kasutamine, imetamine, väsimus, beebi eest hoolitsemine jne).
Registreeri beebi perearsti vastuvõtule
Beebi läbivaatused peaksid toimuma 1., ja 2. nädalal, seejärel 1., 2., 3., 4½., 6., 7., 9., 12. elukuul (Eesti sotsiaalministri määrus). Esimesed vaktsineerimised tehti juba sünnitusmajas või vahetult pärast sünnitusmajast koju tulekut. Järgmised vaktsineerimised tehakse 1., 2., 3., 4½., 6. ja 12. elukuul (Eesti riiklik vaktsineerimiskava). Pidage visiitide tiheduse osas nõu oma arstiga ning probleemide korral konsulteerige kindlasti arstiga või kasutage töövälisel ajal perearsti nõuandetelefoni 1220.
Mõtle lapse tulevasele lastesõimele/lasteaiale
Esita avaldus lapse lisamiseks kohalike lastesõimede/lasteaedade järjekorda.
Alusta sünnitusjärgsete harjutustega
Pärast sünnitust vajavad nii vaagnapõhja- kui ka kõhulihased treenimist. Miks mitte minna koos teiste värskete emadega sünnitusjärgsesse trenni – uurige vastsetele emadele sobivate treenimisvõimaluste kohta.
Mõtle rasestumisvastaste vahendite kasutamise peale
Kui teil ei ole plaani peagi taas beebiootele jääda, siis kaaluge rasestumisvastaste vahendite kasutama hakkamist. Üldlevinud arvamus, et imetamine toimib rasestumisvastase vahendina, ei vasta tõele. Uurige arstilt, milliseid vahendeid tohib imetamise ajal kasutada.
Hoolitse oma vaimse tervise eest
Esimestel nädalatel on kerge tujulangus normaalne, kuna peate toime tulema kõigi uute kohustustega. Tavaliselt mööduvad need tunded iseenesest, kuid kui siiski tunnete end masendunud või nukrana rohkem kui kaks nädalat pärast beebi sündi, rääkige sellest oma ämmaemanda või arstiga.
Imetamine
Tutvu erinevate imetamisasenditega
Rinnaga toitmine ei ole kõigile ühtemoodi lihtne, mistõttu on kasulik teada erinevaid imetamisasendeid juhuks, kui beebi peaks mingil põhjusel tavapärases imetamisasendis söömisest keelduma.
Investeeri imetamisel kasutatavatesse abivahenditesse
Paljud naised kasutavad imetamispatju. Mugav asend on imetamise ajal väga tähtis, nii et uurige erinevate abivahendite kohta – see võib muuta beebi toitmise hoopis hõlpsamaks.
Vajadusel võta imetamisaegseid multivitamiine
Tervislik toitumine on väga tähtis. Kui teie toitumine on liiga ühekülgne, võite lisaks tarvitada imetavatele emadele sobivaid vitamiinide ja mineraalainete preparaate. Need aitavad nii teid kui ka teie beebit varustada vajalikus koguses toitainetega. Võite tarvitada näiteks spetsiaalselt imetavatele emadele loodud toidulisandit elevit® Breastfeeding, mis aitab tagada, et organism saaks piisavalt olulisi toitaineid, nagu näiteks A-vitamiin, oomega-3 rasvhape, B-rühma vitamiinid, foolhape, C- ja D-vitamiin, kaltsium, raud ja tsink.
Mõtle spetsiaalsete imetamisriiete ostmisele
Saadaval on erinevaid spetsiaalselt imetamiseks mõeldud riideid (pluusid, kleidid). Mõelge, kas need hõlbustaksid imetamisprotsessi või piisab teile paarist imetamisrinnahoidjast. Saadaval on ka mugavaid imetamispidžaamasid, mis sobivad suurepäraselt esimesteks nädalateks kodus kandmiseks.
Vajadusel hangi imetamistekk või -lina
Kui te ei tunne ennast avalikus kohas või teiste nähes imetades mugavalt, on imetamistekk või -lina selleks puhuks suureks abiks. Kõik beebid ei taha, et neid kinni kaetakse, kuid proovida tasub ikka.
Osta või laenuta rinnapump
Rinnapiima saab välja pumbata ka käsitsi, kuid rinnapump teeb elu oluliselt lihtsamaks. Juhul kui te pole veel oma valikus kindel, on võimalik neid ka laenutada. Kuid ärge unustage osta pudeleid ja õhukindlaid konteinereid, milles piima hoiustada. Lisaks on saadaval ka rinnapadjakesed, mis kaitsevad teie riideid piima lekkimise eest.
Varu külmikusse tervislik toit
Tervislik menüü ja õigete toitaineterikaste toitude leidmine imetamisaegseks perioodiks vajab natuke planeerimist, seega proovige alati hoida külmikus piisavat varu. Näiteks külmutatud köögiviljad, puuviljad ja liha aitavad tagada, et külmikus on alati midagi, millest tervislikku toitu valmistada. Rohkem infot imetamisaegse toitumise kohta leiate meie toitumislehelt.
Laadi oma telefoni rinnaga toitmise rakendus
Värskel emal on palju toimetusi ning võib juhtuda, et kõiki beebi toidukordasid ja muid tegevusi on raske jälgida ja meelespidada. Rinnaga toitmise rakendustes on olemas lihtsasti kasutatavad taimerid ja võimalused teha igapäevaseid sissekandeid ja märkmeid, mis on suurepärased abivahendid tähtsate tegevuste jälgimiseks.
Tee imetamine enda jaoks lõbusamaks
Sageli võib beebi imetamine aega võtta isegi kuni 45 minutit. Kindlasti on see ülimalt oluline aeg lapsega sideme loomiseks, kuid vahel võite siiski vajada midagi, mis lahutaks teie meelt samal ajal kui beebi sööb. Selleks, et see aeg mööduks lõbusamalt, võite eelnevalt alla laadida oma lemmik telesaate, osta audioraamatu või koostada sobiva nimekirja muusikapaladest, mida saaksite imetamise ajal kuulata.
Liitu mõne lapsevanemate grupiga
Kui olete värskelt esimest korda emaks saanud, on emotsionaalne ja praktiline tugi väga tähtis. Leidke mõni lapsevanemate grupp Facebook’ist või mõnelt teiselt veebilehelt ja tutvuge teiste imetavate emadega, kelle beebid on sarnases vanuses teie beebiga. Juhul kui te pole valmis veel beebiga välja minema, võite teha algust ka veebipõhises lapsevanemate grupis.
Vajadusel küsi nõu imetamise kohta
Kui teil on probleeme imetamisega või kui teil on tekkinud muid küsimusi imetamise kohta, võite ühendust võtta ämmaemanda või imetamisnõustajaga, kes oskavad tekkinud küsimustele vastata ja vajadusel teid nõustada. See annab teile meelerahu ja enesekindluse, et jätkata edukalt beebi imetamist. Rohkem infot võite leida ka teistelt lapsevanematele suunatud veebilehtedelt.