Rasedus

Rasedusaegsete tegevuste nimekiri

Kohv ja märkmik

Siit leiate kasuliku nimekirja rasedusaegsetest tegevustest. 

Esimene trimester: 1. – 12. nädal

Esimene visiit arsti juurde

Minge arsti juurde niipea, kui kahtlustate rasedust. Arst saab kinnitada teie raseduse, määrata esialgse sünnitustähtaja ja koostada rasedusaegsete visiitide plaani.

 

Registreeri end arsti või ämmaemada vastuvõtule

Raseduse ajal tuleb käia regulaarselt kontrollis veendumaks, et kõik on teie ja teie kõhubeebiga korras. Esimene põhjalikum rasedusaegne kontroll jääb esimese trimestri lõppu.

 

Esimese trimestri sõeluuringud

Umbes 10. nädala paiku tuleb teil anda vereproov ja paari nädala pärast (umbes 11. - 14. nädala paiku) tehakse teile ultraheliuuring, et kontrollida loote arengut ja selgitada välja arenguhäirete ning kromosoomihaiguste tekkeriski.

 

Pea arstiga nõu spetsiaalselt rasedatele mõeldud vitamiinide kasutamise üle

elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) sisaldab suures koguses foolhapet ja rauda. On teada, et foolhape vähendab neuraaltoru defektide (näiteks spina bifida) tekkeriski ja raud aitab ennetada rauavaegusaneemia tekkimist.

elevit® Pronatal’i (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) soovitatakse hakata võtma juba vähemalt üks kuu enne rasedaks jäämist ning jätkata selle võtmist kuni raseduse lõpuni.

 

Leevendus hommikusele iiveldusele

Kui vajate hommikuse iivelduse ja oksendamise leevendamisel abi, võite proovida mõnda järgmistest abinõudest.

 

Loobu suitsetamisest

Loobuge suitsetamisest kohe, kui kahtlustate rasedust.

 

Loobu alkoholist

Kõige ohutum on raseduse ajal täielikult loobuda alkoholist.

 

Toitu tervislikult

Toituge täisväärtuslikult, tasakaalustatult ja mitmekülgselt, et toetada nii enda kui ka kõhubeebi tervist.Siit leiate nimekirja toitudest, mille tarbimist peaksite piirama või vältima ja kindlasti ärge unustage piisavalt vett juua.

 

Vähenda kofeiini tarbimist

Proovige hoida päevane kofeiinikogus alla 200 mg. See on võrdne umbes kahe espressoga. Pidage meeles, et ka šokolaad, tee ning mõned karastus- ja energiajoogid sisaldavad kofeiini.

 

Liigu regulaarselt

Olge aktiivne ja liikuge mõõduka koormusega iga päev pool tundi, näiteks käige jalutamas või ujumas.

 

Uuri rasedus- ja vanemapuhkusele jäämise tingimusi

Uurige tööandjalt rasedus- ja vanemapuhkusele jäämise tingimusi.

 

Tutvu riiklike toetuste ja hüvitiste süsteemisega

Tasub selgeks teha, milliseid riiklikke toetusi ja hüvitisi on võimalik taotleda.Jälgi iganädalast raseduskalendrit

Vaadake iga nädal, mis teie ja teie kõhubeebiga toimub. Jälgige oma rasedust raseduskalendrist.

 

Ära puhasta kassi liivakasti

Kui teil on kass, kandke tema liivakasti puhastamise ajal kummikindaid või paluge kellelgi teisel see töö ära teha. Kindaid tuleks kanda ka aiatööde tegemisel.

Teine trimester: 13. – 26. nädal

Registreeri end teise trimestri uuringutele

Teisel trimestril tehakse tavaliselt vereanalüüs (14+0 kuni 17+6 rasedusnädalal) ja ultraheliuuring (19. – 21. nädalal), et kontrollida loote arengut.

 

Liitu mõne rasedate grupiga

Jagage oma kogemusi ja saage tuge teistelt rasedatelt, kellel on teiega sarnane sünnitustähtaeg.

 

Tee sünnitusplaan

Arutage oma arsti ja partneriga, milline võiks olla ideaalne sünnitus teie jaoks ning tehke sünnitusplaan. Võite teha selle nii üksikasjaliku, kui soovite – kui sünnitustoas peaks mängima Mozart’i muusika, siis pange ka see kirja!

 

Registreeri end perekooli loengutesse

Loengutes räägitakse teile, mida oodata sünnituse ajal, kuidas valu leevendada, millised on valutustamise võimalused, milliseid harjutusi raseduse ajal võiksite teha ning kuidas beebi eest hoolt kanda, teda toita ja rahustada. Lisaks on teil seal võimalus küsida küsimusi, rääkida oma tunnetest ja tutvuda teiste tulevaste lapsevanematega.

 

Uuri imetamise kohta

Imetamine on väga kasulik nii teile kui ka teie beebile. Ämmaemand või spetsiaalne imetamisnõustaja oskab teile anda imetamisalast nõu.

 

Tee vaagnapõhjalihaseid tugevdavaid harjutusi

Vaagnapõhjalihased võivad raseduse ja sünnituse ajal muutuda nõrgemaks ning see võib põhjustada põiepidamatust. Need lihtsad harjutused aitavad vaagnapõhjalihaseid tugevdada.

 

Uuri lapsehoiu võimalusi

Kui kavatsete õige pea pärast lapse sündi tagasi tööle minna, siis uurige lapsehoiu võimaluste kohta.

 

Osta endale rasedariided

Ilmselt olete märganud, et senised riided ei taha enam hästi selga mahtuda – on aeg hankida rasedariided! Samuti vajate ka imetamisrinnahoidjat või tavalist rohkem toetavat rinnahoidjat.

 

Kolmas trimester, 27. nädalast kuni sünnituseni

Osta või laena beebi jaoks esmavajalikud asjad

Lisaks mööblile vajate ka käru, beebiriideid, mähkmeid ja muid esmatarbe kaupu. Poodides on toodete valik väga lai, kuid uurige, kas saaksite midagi laenata ka sõpradelt ja sugulastelt, kelle lapsed on juba suuremad.

 

Osta veel üks imetamisrinnahoidja

Eelmine ostetud rinnahoidja on nüüdseks ilmselt väikseks jäänud. Umbes 28. nädala paiku võiksid vajada juba suuremat numbrit.

 

Hangi autosse sobiv turvahäll

Autos peab beebi olema turvaliselt kinnitatud, seljaga sõidusuunas olev turvahäll on selleks parim lahendus. Seda läheb vaja juba beebi haiglast kojutoomisel, seega tasub see soetada pigem varem kui hiljem.

 

Pane haiglakott valmis

Haiglasse minek võib tulla väga ootamatult, seega pakkige haiglakott juba varakult valmis. Pidage meeles kaasa pakkida ka vajalikud asjad beebi jaoks.

 

Sea lapse tuba valmis

Seadke lapse tuba valmis, et seda oleks mugav kasutama hakata kohe pärast haiglast koju jõudmist.

elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) on käsimüügiravim. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga

elevit® Breastfeeding on toidulisand. See ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.