Ema ja beebi
Sünnitusest taastumine
Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:
Millal hakkan end pärast sünnitust taas normaalselt tundma?
Kui kaua võib sünnitusest taastumine aega võtta?
Kuidas ma saan keha taastumisele kaasa aidata?
Loe lisaks:
Emaka mõõtmete vähenemine – rasedusega venis teie emakas välja nagu üks suur õhupall. Selle kokkutõmbumine tavasuurusesse võtab aega paar nädalat. Emaka kokkutõmbumisele aitab kaasa imetamine, mille käigus võid tunda krampe, mis meenutavad kergeid menstruatsioonivalusid.
Veritsus – esimesed neli kuni kuus nädalat pärast sünnitust eritub tupest verd (seda nimetatakse ka lochia’ks) ja see toimub nii loomuliku sünnituse kui ka keisrilõike järgselt. Esimesel paaril päeval võib vereeritus olla küllaltki suur, umbes nagu väga vererohke menstruatsioon, kuid seejärel muutub eritise kogus väiksemaks ja hiljem muutub ka värvus pigem pruunikaks kuni lõpuks lakkab. Kui te imetate, siis tõenäoliselt ei taastu menstruatsioon enne, kui lõpetate imetamise. Kui te ei imeta, siis ilmselt taastub menstruatsioon juba viie või kuue nädala pärast.
Hemorroidid – hemorroidide esinemine pärast sünnitust on küllaltki tavaline, kuid tavaliselt kaovad need iseenesest paari päevaga. Vältige kõhukinnisust, selleks sööge rohkesti kiudainerikkaid toite, näiteks puuvilju, köögivilju ja teraviljatooteid ning jooge ka palju vett. Kui te siiski peaksite hemorroidide vastu leevendust vajama, siis küsige nõu apteekrilt või rääkige oma arstiga.
Valu – pärast loomulikku sünnitust tunnete end altpoolt kindlasti hella või valusana. Paistetuse leevendamiseks võite proovida kasutada külmakotte. Keisrilõike puhul on kindlasti lõikehaav see, mis valutab või tuletab end aeg-ajal meelde. Kui teil on vaja midagi maast üles võtta, siis liikuge aeglaselt ja kõverdaga end põlvedest, et vajaliku asjani ulatuda. Kui köhite või aevastate, siis vajutage käega õrnalt haavale, et valu leevendada.
Emotsioonid – on täiesti normaalne, et kolm kuni neli päeva pärast sünnitust tunnete end kurvana või teie meeleolu on muul moel langenud – seda soodustavad hormoonid ja väsimus. Kui need tunded lähevad hullemaks ja te arvate, et te ei tule enam toime, siis rääkige oma arsti või ämmaemandaga.
Põiepidamatus – sünnituse järgselt võib vahel esineda põiepidamatust. Rääkige sellest oma arsti või ämmaemandaga – nad oskavad soovitada, mis selle vastu võiks aidata. Samuti, hakake tegema vaagnapõhjalihaste harjutusi, et neid lihaseid tugevdada ja põiepidamatuse probleemi vähendada.
Imetava naise toitainete vajadus suureneb kuni 88%, mistõttu on tähtis süüa tervislikku ja tasakaalustatud toitu.
Toituge samamoodi nagu raseduse ajal, lisaks sööge palju puu- ja köögivilju, madala rasvasisaldusega valgurohkeid tooteid ja piimatooteid. Jooge palju vett ja vältige alkoholi, eriti siis kui toidate last rinnaga, sest isegi väike kogus alkoholi võib jõuda rinnapiima.
Võtke elevit® Breastfeeding toidulisandit. See aitab tagada, et saaksite vajaliku päevase koguse toitaineid, mis toetab teie tervist ja ka lapse arengut (kui te imetate).
Kuigi iga naine on erinev, on olemas mõned lihtsad viisid, mis aitavad kehal sünnitusest taastuda.
Puhake ja lõõgastuge võimalikult palju ning vajadusel küsigel abi pereliikmetelt ja sõpradelt.
Ole kannatlik – nii nagu öeldakse „Roomat ei ehitatud ühe päevaga“ (Rome wasn’t built in a day), kehtib sama ka teie lapse kohta. Pidage meeles, et te olete üheksa kuud olnud rase, see tähendab, et teie välimus ja enesetunne ei saa taastuda üleöö.
Ole enda vastu hea – siin ei ole vahet, kas sünnitasite loomulikul teel või keisrilõike abil, keha jaoks oli see väga kurnav mõlemal juhul. Seega, kohelge oma keha hästi, puhake ja lõõgastuge võimalikult palju ning vajadusel küsige abi pereliikmetelt ja sõpradelt.
Ole positiivne – sünnitusele järgnevatel päevadel ja nädalatel näeb teie keha välja teistmoodi kui enne rasedaks jäämist. Andke oma kehale taastumiseks aega ning olge enesekindel ja optimistlik. See muutus võtab aega, kuid te jõuate selleni kindlasti.