Ema ja beebi

Värskete vanemate tegevuste nimekiri

Kaisukaru istub mähkmehunniku otsas

Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:

Kuidas registreerida lapse sünd?

Millal pean last vaktsineerima?

Mida muud pean värske vanemana teadma?

Teie beebi on nüüd sündinud! Hoolimata sellest, et imetlete oma pisikest imet ja naudite temaga tegelemist, tuleb esimese kuu jooksul korda ajada mõned kohustuslikud asjad.

Loe lisaks:

  Lapse sünni registreerimine ja nime panemine – lapse sünd tuleb registreerida ühe kuu jooksul. Lapse sünni registreerimiseks ja nimepanekuks peab lapse seaduslik esindaja isiklikult esitama ühe kuu jooksul lapse sündimise päevast arvates vastava avalduse perekonnaseisuasutusse (Perekonnaseisutoimingute seadus).

  Uuri sünnitoetuste kohta – värsked lapsevanemad saavad taotleda erinevaid toetusi, uurige milliseid toetusi teie saaksite taotleda.

  Mõtle lapse tulevasele lastesõimele/lasteaiale – esita avaldus lapse lisamiseks kohalike lastesõimede/lasteaedade järjekorda.

  Registreeri beebi perearsti vastuvõtule – beebi läbivaatused peaksid toimuma 1., ja 2. nädalal, seejärel  1., 2., 3., 4½., 6., 7., 9., 12. elukuul (Eesti sotsiaalministri määrus). Esimesed vaktsineerimised tehti juba sünnitusmajas või vahetult pärast sünnitusmajast koju tulekut. Järgmised vaktsineerimised tehakse 1., 2., 3., 4½., 6. ja 12. elukuul (Eesti riiklik vaktsineerimiskava).

  Pidage visiitide tiheduse osas nõu oma arstiga ning probleemide korral konsulteerige kindlasti arstiga või kasutage töövälisel ajal perearsti nõuandetelefoni 1220.

  Väike sipupükstesse riietatud beebi istub lastekaalul

  Registreeri end sünnitusjärgsesse tervisekontrolli 6 nädalat pärast sünnitust peate minema sünnitusjärgsesse kontrolli. See on hea aeg arutada arsti või ämmaemandaga oma enesetunde üle ja leida võimalikele probleemidele lahendused (rasestumisvastase vahendi kasutamine, imetamine, väsimus, beebi eest hoolitsemine jne).

  Toitainete vajaduse kasv – imetamise ajal tõuseb ema toitainete vajadus tunduvalt. Selleks, et tagada imetamise ajal vajalikus koguses toitaineid nii teile kui teie beebile, võite lisaks tarvitada imetavatele emadele sobivaid vitamiinide ja mineraalainete preparaate. See on soovitatav eriti siis, kui teie toitumine on ühekülgne. Võite tarvitada näiteks spetsiaalselt imetavatele emadele loodud toidulisandit elevit® Breastfeeding.

  Ema lebab väikese poja kõrval põrandal ja teeb trenni

  Alusta sünnitusjärgsete harjutustega – pärast sünnitust vajavad nii vaagnapõhja- kui ka kõhulihased treenimist. Miks mitte minna koos teiste värskete emadega sünnitusjärgsesse trenni – uurige vastsetele emadele sobivate treenimisvõimaluste kohta.

  Mõtle rasestumisvastaste vahendite kasutamise peale –  kui teil ei ole plaani peagi taas beebiootele jääda, siis kaaluge rasestumisvastaste vahendite kasutama hakkamist. Üldlevinud arvamus, et imetamine toimib rasestumisvastase vahendina, ei vasta tõele. Uurige arstilt, milliseid vahendeid tohib imetamise ajal kasutada.

  elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) on käsimüügiravim. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga

  elevit® Breastfeeding on toidulisand. See ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.