Rasedus

Keha muutumine raseduse ajal

Õnnelik rase naine seisab akna kõrval ja vaatab oma kõhtu

Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:

Kuidas mu keha raseduse ajal muutub?

Kui palju ma rasedusega juurde võtan?

Kas rasedus võib olla valulik?

Isegi kui olete alles paar nädalat rase, võite juba märgata väikeseid muutusi oma välimuses ja enesetundes. Teie keha on pidevas muutumises seetõttu, et toetada ja varustada kasvavat loodet kõige vajalikuga – seda tasub meeles pidada, kui meeleolu kipub mingil põhjusel langema.
Pidage meeles, et teie keha on beebi esimeseks koduks ja meile kõigile meeldib õnnelik „üürnik“, nii et proovige võtta igat nähtavat ja tuntavat muutust positiivsena.

Loe lisaks:

  Kuigi kõrvaltvaataja neid kohe ei märka, hakkate te ise tasapisi märkama pisikesi muutusi peaagu kohe pärast rasedaks jäämist.

  Paljud paarid otsustavad hoida lapseootust enda teada kuni esimese ultrahelini

   

  Naine lebab kõhuli

  Hommikune iiveldus, väsimus, tundlikud rinnad ja kergesti ärritumine viitavad juba varakult võimalikule rasedusele.

  Paljud paarid otsustavad hoida lapseootust enda teada kuni esimese olulise ultraheliuuringuni (umbes 12. nädala paiku), kus kontrollitakse loote arengut. Kui teil esinevad ülalmainitud sümptomeid – eelkõige tugev kurnatus ja iiveldushood – võib olla keeruline sõprade ja kolleegide seltskonnas aega veeta.

  Puhka võimalikult palju, vähenda õhtuseid väljaskäimisi ja vajadusel konsulteeri oma arsti või apteekriga, kuidas leevendada hommikust iiveldust või oksendamist.

  Kuigi iga naine on erinev, ei hakka rasedus välja paistma ilmselt enne teist trimestrit, see tähendab 13. kuni 29. nädala paiku. Teisel trimestril hakkate märkama, et riided hakkavad jääma kitsaks ja beebikõht hakkab rohkem välja paistma.

  Selleks, et saaksite end mugavalt tunda, ostke endale mõned rasedariideid või siis tavalised riided, kuid lihtsalt veidi suuremas suuruses. Veel üks rasedusaegne sümptom on jalgade paistetus või turse, nii et kui olete harjunud kandma kõrgekontsaga jalatseid, siis vahetage need võimalikult kiiresti täistallaga jalanõude vastu ja hoidke igal võimalusel jalgu kõrgemal.

  Veel üks võimalik muutus, mida hea õnne korral võite märgata, on paksemad ja kohevamad juuksed. Rasedad naised ei kaota nii palju juukseid kui mitterasedad naised, nii et nautige seda väikest boonust.

  Kuigi raseduse ajal ei tohiks te pidevat valu tunda, võib siiski aeg-ajalt ilmneda mõni valusähvatus või muu probleem, näiteks:

  • naha sügelus – kõhunahk võib sügeleda, sest see venib suureneva beebikõhu tõttu;
  • veenilaiendid ja hemorroidid – raseduse ajal tekivad veenilaiendid ja hemorroidid kergemini. Vältige liiga pikalt seismist või istumist ja ärge pange istudes jalgu risti;
  • vaginaalsed eritised – vedel valge eritis on raseduse ajal normaalne. See aitab hoida tuppe tervena. Kui eritis on mingit muud värvi, rääkige sellest arstiga;
  • muutunud nahavärv – rasedushormoonid võivad tekitada näole ja kõhule tumedaid laike. Kuna päike võib seda võimendada, siis kasutage päikesekaitsevahendeid;
  • hingamisraskused – kuna teie kopsud peavad lapse toetamiseks rohkem hapnikku omandama, võite tunda hingamisraskuseid või hingata veidi kiiremini kui tavapäraselt;
  • suurenenud isu – loote kasvamine kõhus võib tekitada pidevat näljatunnet. Teie tegelik energiavajadus aga nii palju ei suurene – see tõuseb veidi vaid teisel ja kolmandal trimestril. Lisaks, pidage meeles, et rase naine ei pea sööma kahe eest – see on müüt! Kui tunned, et vajad väikest ampsu, vali midagi tervislikku, näiteks puuvili või jogurt;
  • lekkivad rinnanibud – nibudest võib erituda ternespiima – see on vedelik, millest beebi esimestel päevadel toitub, seni kuni su keha hakkab piima tootma. Kanna rinnahoidjas padjakesi, et vältida riiete määrdumist;
  • Braxton Hicks’i kokkutõmbed – kui keha hakkab valmistuma sünnituseks, võite tunda kergeid ettevalmistavaid kokkutõmbeid. Neid nimetatakse Braxton Hicks’i kokkutõmmeteks ning need tulevad ja lähevad ebaregulaarsete intervallide tagant. Kui kokkutõmbed on tugevad ja regulaarsed, helistage arstile, sest see võib olla märk sünnitustegevuse algusest.

  elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) on käsimüügiravim. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga

  elevit® Breastfeeding on toidulisand. See ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.