Rasedus

Kodus või haiglas sünnitamine?

Vastsündinud beebi jalg

Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:

Kus peaksin sünnitama?

Milline on kõige ohutum koht lapse ilmale toomiseks?

Kas Eestis on kodus sünnitamine võimalik?

Millised on haiglas sünnitamise eelised?

Te peaksite kaaslasega arutama erinevaid sünnitamisvõimalusi ja seda võiks teha pigem varem kui hiljem. Kui te ise ja ka teie kõhubeebi olete terved, võite haiglas sünnitamise asemel valida ka kodus sünnitamise. Teie arst või ämmaemand saab teile vajadusel teie kodukohas pakutavaid võimalusi tutvustada. Teadliku valiku langetamiseks on kõige parem eelnevalt külastada haiglaid, kus sünnitamine on võimalik. Pidage meeles, et teil on õigus igal ajal ümber mõelda.

Loe lisaks:

  Enamik naisi otsustab haiglas sünnitamise kasuks, sest seal on vajadusel abi kõige lähemal. Ämmaemand jälgib pidevalt teie sünnitust ning kogenud arstid ja uusimad seadmed on kohe lähedal, kui teie või teie beebi peaks abi vajama. Seadmed ja võimalused võivad haiglates olla erinevad, nii et vajadusel küsige nõu oma ämmaemandalt, arstil või miks mitte ka sõpradelt. Lisaks on enamikes haiglates loodud võimalused minna sünnitus- ja sünnitusjärgsesse osakonda ringkäigule. Selliseid külastuskäike viiakse läbi perekooli koolituste raames ja nende külastuste ajal on teil võimalik küsida küsimusi ja näha nii sünnitustube kui ka pere- ja ühispalateid, kuhu teid pärast sünnitust beebiga paigutatakse. Lisaks saate uurida, millised asjad peaksite sünnitusele kaasa võtma.

  Kogu selle kliinilise kindlustunde pahupool on see, et haiglad ei ole hubased ja mõjuvad kõledalt. Haiglates kehtivad omad reeglid, lisaks tuleb arvestada, et seal on ka teisi sünnitajaid ja värskeid emasid-isasid ning on võimalik, et alles sünnitama minnes tutvute esimest korda ämmaemandaga, kes teie sünnituse vastu võtab. 

  Osa naisi eelistab sünnitada kodus – tuttavas ja hubases keskkonnas. Kuid arusaadavatel põhjustel on see võimalik ainult siis, kui teie rasedus on kulgenud kenasti, teil ei ole komplikatsioone, te ei oota mitmikke ja arsti arvates on teie rasedus madala riskiga. Kodus sünnitamine nõuab ettevalmistus ja planeerimist ning ämmaemand peab kindlasti olema sünnitusprotsessi juures. 

  Oluline on teada, et kodus sünnitamiseks peate saama loa oma arstilt ning ilmselt peate ka selle soovi kirjalikult vormistama. On võimalik, et viimastel nädalatel enne sünnitust selgub midagi, mis takistab teil kodus sünnitamast. 

  Üks kodusünnituse miinuspooli on asjaolu, et kui kõik ei lähe plaanipäraselt, peate olema valmis selleks, et teid toimetatakse haiglasse. Lisaks ei ole kodus võimalik kasutada kõiki valutustamise meetodeid.

  Isegi kui te teate väga täpselt, kus te soovite sünnitada, on sünnitus sageli ikkagi ettearvamatu ega lähe alati eelnevalt hoolikalt paika pandud plaani järgi. Uurige erinevaid võimalusi ja arutage neid arsti või ämmaemandaga.

  elevit® Pronatal (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat) on käsimüügiravim. Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga

  elevit® Breastfeeding on toidulisand. See ei asenda mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist ning tervislikku elustiili. Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust. Hoida laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas.