Minu keha

Sünnitusjärgselt kohaneb keha uue rolliga ning toimuvad mitmed füüsilised ja emotsionaalsed muutused.

Viimaks ometi on ta kohal!

Pärast uue ilmakodaniku saabumist kulub kehal taastumiseks mõni kuu.
Sellel ajal koged mitmeid füüsilisi muutusi.

Mum and baby

Emaka suuruse vähenemine

Raseduse ajal emakas venib ning selle algne suurus taastub mõne nädalaga. Emaka kahanemisega võivad kaasneda menstruatsioonivaludega sarnanevad valud.

Veritsus

Esimestel sünnitusjärgsetel nädalatel esineb voolus, mida nimetatakse lohhiaks. See kestab 2 - 4 nädalat ning tegu ei ole menstruatsiooniga. Voolus esineb nii pärast vaginaalset sünnitust kui keisrilõike järel. Esimesed 12 kuni 24 tundi on voolus üsna rohke. Paari päeva möödudes muutub see roosakaspruuniks ning hiljem valgeks.

Menstruatsioonid taastuvad tavaliselt pärast lapse imetamise lõpetamist. Kui sa ei toida last rinnaga, toimub esimene menstruatsioon tõenäoliselt 4 nädalat pärast sünnitust.

Hemorroidid

Pärast sünnitust on hemorroidide teke üsna tavaline, kuid üldjuhul kaovad need mõne päevaga. Väldi kõhukinnisust juues palju vett ja süües kiudainerikast toitu, nagu puuviljad, köögiviljad ning täisteratooted. Vaevuste korral saad abi arstilt või apteekrilt.

Uriini lekkimise vältimiseks jätka iga päev vaagnapõhjalihaste treenimist

Vaagnapõhjalihaste nõrkus

Viimased paar kuud on sinu vaagnapõhjalihaste jaoks olnud koormavad ning lihased võivad olla nõrgad. Uriini lekkimise vältimiseks tee iga päev vaagnapõhjalihaseid tugevdavaid harjutusi.

Rinnapiim

Mõned päevad pärast sünnitust toodavad rinnad kõrge valgusisaldusega ternespiima. See sisaldab beebile olulisi toitaineid ja antikehi. Rinnapiim tekib tavaliselt 2 kuni 3 päeva pärast sünnitust. Kui toidad last rinnaga, tekib esimesel nädalal umbes 300-500 ml piima päevas. Rinnapiima kogus tõuseb umbes 600-700 ml-ni, vastavalt lapse vajadustele.

Imetamine

Beebide jaoks on parim rinnapiim, seega on väga soovitav last võimaluse korral rinnaga toita. See on kasulik nii emale kui lapsele.

 

Imetamine on sulle kasulik, sest:

  • aitab tugevdada sidet sinu ja lapse vahel
  • aitab taastada raseduseelset kaalu
  • aitab hetkeks tihedas päevakavas aja maha võtta.

Rinnapiim on lapsele kasulik, sest:

  • sisaldab olulisi toitaineid, mida laps kasvamiseks ja arenemiseks vajab
  • kaitseb paljude levinud terviseprobleemide eest
  • on odav ja käepärane toiduallikas.

Breastfeeding

Esimesed 6 kuud on soovitatav toita last vaid rinnapiimaga. Vastava otsuse pead siiski tegema lähtudes oma olukorrast ja arsti nõuannetest.

4 nädalaga peaks lapsel välja kujunema suhteliselt regulaarne toitumisgraafik, mille järgi saad oma päevakava sättida.

Toitumisgraafik

Iga lapse söömisgraafik on erinev, tuleb lihtsalt leida teie jaoks sobivaim variant.

Esimestel nädalatel võib rinnalaps süüa 8 kuni 12 korda ööpäevas. Piimasegu saavad lapsed söövad alguses veidi harvem - umbes 8 korda päevas.

4 nädalaga peaks lapsel välja kujunema suhteliselt regulaarne toitumisgraafik, mille järgi saad oma päevakava sättida.

Õige rinnaga toitmise tehnika õppimine võib aega võtta. Kui vajad nõu, pöördu abi saamiseks ämmaemanda või imetamisnõustaja poole.

Kui sa pead lapse söögikorra ajal eemal viibima, võib piima rinnapumba abil välja pumbata ning hilisemaks kasutamiseks säilitada.

Seksuaalelu jätkamine

Sünnitusjärgsetel nädalatel või kuudel on normaalne tunda, et sa ei ole seksiks valmis. Keha taastumine võtab aega ning väsimuse tõttu on seks ilmselt viimane asi, millele sa mõtled. Kui oled valmis seksuaalelu jätkama, võid seda teha siis, kui veritsus on lõppenud. Kui vajasid pärast sünnitust õmblusi, võib kuluda rohkem aega, enne kui vahekord tundub mugav.

Rasestumisvastaste vahendite kasutamisest

Kui Sa ei soovi kohe uuesti rasestuda, kasuta sobivat rasestumisvastast vahendit. Levinud on väärarusaam, nagu ei oleks imetamise ajal rasestumine võimalik. Osal naistest toimuvad ovulatsioonid ka imetamise ajal. Küsige sobivate rasestumisvastaste meetodite kohta nõu oma arstilt.

Hoolitse oma emotsionaalse tervise eest

Kolm-neli päeva pärast sünnitust on üsna tavaline kogeda kurvastust. Hormoonid ja väsimus töötavad sinu vastu! Kui masendus süveneb ja sa tunned, et ei tule enam toime, räägi sellest arsti või ämmaemandaga.

Veel nõuandeid värskele emale

Kas soovid teada, mis esimestel sünnitusjärgsetele kuudel veel ees ootab? Kui soovid rohkem infot, kuidas sel vastutusrikkal ajal õigesti toituda või kuidas muutustega kohaneda, külasta meie toitumis- või eluviisilehekülgi.