Planeerimine
Toitumine ja rasedaks jäämine
Artiklist leiate vastused järgmistele küsimustele:
Milliseid toite võiksite süüa, kui üritate rasedaks jääda?
Milliseid toite ja jooke peaksite vältima, kui üritate rasedaks jääda?
Kuidas saada piisavalt foolhapet ja rauda?
Tasakaalustatud menüü abil, mis koosneb vitamiinirikastest ja tervislikest koostisosadest, saate te kõige paremini oma keha raseduseks ette valmistada. Valides, mida oma taldrikule panete, ja teades, mida tuleks vältida kas või lühikese aja jooksul, toetate oma üldist tervist ning aitate kaasa viljastumisele ja oma teekonna jätkamisele lapsevanemaks saamise suunas. Milliseid toitaineid siis peaks organismi varuma?
Loe lisaks:
Kas teadsite, et mõlema partneri tasakaalustatud ja tervislik toitumine raseduseelsel perioodil toetab viljastumise tõenäosust? Õigesti valitud toit sisaldab selliseid toitaineid, mis annavad naisele energiat ja toetavad tema tervist (need on viljastumiseks vajalikud eeltingimused) ning soodustavad mehe viljakust ja sperma kvaliteeti.
Selleks, et tagada parimad tingimused viljastumiseks on teil vaja järgmiseid toitained:
1. foolhapet;
2. rauda.
Kui teie menüü on liigselt ühekülgne, võib vajaliku koguse toitainete saamine olla keeruline. Seetõttu soovitatakse kuni üks kuu enne rasedust hakata tarbima elevit® Pronatal’i (vitamiinide, mineraalainete ja mikroelementide komplekspreparaat), mis varustab teie organismi erinevate vajalike mikrotoitainetega, luues head tingimused viljastumiseks ja eelseisvaks raseduseks.
On aeg oma taldrik täita! Kui valite lauale õiged toidud, toetate viljastumise tõenäosust ja tagate endale suurepärase enesetunde. Varuge lauale järgmised toidud:
Kiudainerikkad süsivesikud – näiteks köögiviljad, värsked puuviljad ja teraviljatooted. Pidage meeles, et mida värvilisemalt on teie taldrik kaetud – punane paprika, oranžid porgandid, roheline spinat – seda rohkem saate vitamiine ja mineraale.
Piimatooted – hoidke suhkrukogus kontrolli all, valides näiteks jäätise või suhkrurikaste maitsestatud piimatoodete asemel maitsestamata jogurti.
Eelista orgaanilist – pestitsiidid võivad mõjutada hormoonide tasakaalu ja meestel spermatosoidide tootmist. Seega võimalusel valige mahe- ja töötlemata (või minimaalselt töödeldud) tooted, nagu puu- ja köögiviljad, liha, munad, kaunviljad ja piimatooted.
Kofeiin – võimalusel eelistage vett või valige kofeiinivaba alternatiiv. Kui te ei saa kuidagi ilma kohvita hakkama, siis püüdke kofeiini tarbimine hoida päevas alla 200 mg-i, mis on võrdne kahe espresso või umbes 3–5 tassi teega. Vältige ka energiajookide tarbimist.
Alkohol – kõige turvalisem on täielikult vältida alkoholi tarbimist. Seni, kuni te ei ole veel lapseootele jäänud, soovitatakse ka meestel vältida liigset alkoholi tarbimist, et tagada sperma parim kvaliteet.
Toite, mis võivad sisaldada listeeriabaktereid, tuleks vältida. Need on näiteks toorpiimast valmistatud pehmed juustud, pasteet, kuumutamata liha, valmissalatid, toores või külmsuitsetatud kala ja toored munad.
Pooltoores või toores toit – vali alati liha, mis on lõpuni läbi küpsetatud, et vähendada bakteriaalse nakkuse saamise riski.
Kala – võtke eesmärgiks tarbida kala nädalas 2–3 toidukorral, kuid vältige suures koguses sellise kala tarbimist, mis võib sisaldada palju saasteaineid.