Minu keha

Menstruaaltsükli mõistmine aitab sul välja arvutada, millised päevad sobivad viljastumiseks kõige paremini.

Rasedust planeerides tasub tundma õppida oma menstruaaltsüklit. Tsükli kohta märkmete tegemine aitab välja arvutada viljastumiseks sobivaid päevi.

Kuidas keha raseduseks valmistub?

Iga kuu vabaneb ühest munasarjast munarakk. Umbes samal ajal valmistub emakas raseduseks ning emakakaelasekreet muutub vesisemaks, et seemnerakkudel oleks lihtsam sellest läbi pääseda. Munaraku vabanemist nimetatakse ovulatsiooniks. Munarakk liigub mööda munajuha emaka suunas ning on viljastumisvõimeline kuni 24 tundi pärast ovulatsiooni. Kui seemnerakul õnnestub munarakk viljastada, kinnitub munarakk emaka limaskestale ning sellest areneb loode.

"Munarakk on viljastumisvõimeline kuni 24 tundi pärast ovulatsiooni"

Millal on võimalik rasedaks jääda?

Naise viljakaim periood on ovulatsioon ning sellele eelnevad paar päeva. Kui soovite rasestuda, on just see vahekorras olemiseks sobivaim aeg.
Kui seksite pärast ovulatsiooni toimumist, ei pruugi seemnerakud õigeaegselt munarakuni jõuda, et seda viljastada. Seemnerakud võivad seevastu naise kehas elus püsida mitu päeva ja oodata munaraku vabanemist.

Couple planning

"Vahekord tsükli kõige viljakamas faasis aitab suurendada rasestumise võimalust."

Kuidas ovulatsiooni toimumise aega kindlaks teha?

Iga naise tsükkel on erinev. Seetõttu oleme loonud lihtsa ovulatsioonikalendri, mille abil saad ovulatsiooni toimumise tõenäolise päeva välja selgitada. Kalendri kasutamiseks pead teadma oma viimase menstruatsiooni alguspäeva ja tsükli tavapärast kestust (ebaregulaarse tsükli korral jälgi tsüklit paari kuu jooksul ning arvuta välja selle keskmine pikkus).

Kui oled ovulatsiooni toimumise tõenäolise aja välja arvutanud, tead millistel päevadel on suurim võimalus rasestuda.

Muud sümptomid, mille abil viljakat aega kindlaks teha

 • Hormoonide mõjul muutub menstruaaltsükli ajal emakakaelas toodetava lima koostis ning selle järgi on võimalik viljakat aega kindlaks määrata.

  Enne ovulatsiooni (vahetult pärast menstruatsiooni) on lima hulk väga väike või puudub täielikult. Lima on tihke, kleepuv, värvuselt valge või piimjas ning tupp tundub üsna kuiv. Kuna seemnerakud vajavad munarakuni jõudmiseks lima, on rasestumise tõenäosus selles tsükli faasis väike.

  Ovulatsiooni lähenedes lima tootmine suureneb, selle värv muutub kreemikaks ning tupp on niiske. Sellel perioodil on rasestumise võimalus tõusnud.

  Ovulatsiooni ajal on lima vedelam, läbipaistev ja väga veniv (nagu toores munavalge) ning tupp tundub üsna märg. Selles faasis on rasestumise tõenäosus suurim.

  Pärast ovulatsiooni muutub lima jälle tihkeks ja kleepuvaks ning tupp tundub üsna kuiv. Selles faasis hakkab rasestumise tõenäosus vähenema.
 • Basaaltemperatuuri tõus. Keha basaaltemperatuur on keha temperatuur puhkeajal. Basaaltemperatuuri jälgimine paari kuu vältel võib aidata ovulatsiooniaega täpsemini ette ennustada. Basaaltemperatuur tõuseb vahetult pärast ovulatsiooni ning püsib kõrgemana vähemalt 3 päeva. Basaaltemperatuuri võivad mõjutada sellised tegurid nagu küte, reisimine, kellaaeg, toitumine, töötunnid ja une kestus.

  Täpsete tulemuste saamiseks peab temperatuuri mõõtma igal hommikul samal ajal enne voodist tõusmist kas digitaalse või viljakustermomeetriga.
 • Kõhuvalu. Pane tähele võimalikku alakõhuvalu, kuna ka see võib olla üks ovulatsiooni toimumise märke.
 • Premenstruaalsed sümptomid. Ovulatsiooni ajal võivad esineda ka tüüpilised PMSi sümptomid, nagu rindade valulikkus, kõhupuhitus ja tujukus.

Nautige koosveedetud aega

Võtke vabalt!

Couples feet

Lapse planeerimine on põnev ja armastusest tulvil aeg. Seks graafiku järgi ei tohiks protsessi nautimist vähendada. Ärge laske stressil võimust võtta ja tundke ühiselt veedetud ajast rõõmu.

Levinud küsimused viljastumise kohta

 • Kas vanus mõjutab viljakust? Jah, vanus mõjutab munarakkude kvaliteeti ja ovulatsiooni toimumise mustrit. Naised on kõige viljakamad 20ndates eluaastates ja 30ndate eluaastate alguses. Vanus võib mõjutada ka mehe sperma kvaliteeti ja selle kogust.
 • Kui kaua viljastumine aega võtab? Pooltel paaridel õnnestub rasestuda kahe-kolme kuu jooksul üritamise algusest ning 85% naistest rasestub esimese aasta jooksul. Seejuures tuleb siiski silmas pidada, et iga paar on erinev. Kõige parem on lõõgastuda ning mitte muretseda, kuna stress ei tule last planeerivatele paaridele kasuks.
 • Mida teha, kui mul ei õnnestu rasedaks jääda? Kui teete kõike õigesti, kuid teil ei ole õnnestunud 6 kuu jooksul rasedaks jääda, küsige nõu oma arstilt.

Veel nõuandeid lapse planeerimiseks

Nüüd, kus parim aeg viljastumiseks on välja selgitatud, tasub tutvuda ka toitumist ja eluviisi puudutavate nõuannetega. Veebilehelt saab kasulikku infot, kuidas raseduse planeerimise ajal keha raseduseks parimalt ette valmistada.